• Herkese selamlar ben Gerçek Dorman, Bugün sizlere Synthmasterla bir notaya basarak hem ritim hem de arpej seslerini aynı anda nasıl çalarsınız, bu tarz arpejiatörlerin ses tasarımını nasıl yapabilirsiniz, bunu anlatacağım.

  Bu tarz sesleri tasarlarken Synthmasterda iki layerı birden kullanıyorum. Bir layerı melodik arpeje, diğer layer ise davul loopuna ayırıyorum.

  İlk önce davul loopunu yapacağımız layerla başlayalım.

  Birinci olarak trampet sesi yapmakla başlıyorum, trampet, hi-hat benzeri sesleri genelde noise wave formu kullanarak yapıyorum, Osilatör 1’e noise waveformunu seçtim şimdi sesin ADSR envelopu ile oynayarak trampet sesinin özellikleirni taklit etmeye çalışacağım, dik ve hızlı bir atak süresi ve az bir decay süresi istiyorum sustain ve relase parametrelei sıfır yapacağım .

  Synthmaster da waveformlara çok farlı algoritimalar uygulayabiliyorsunuz benim noise umda şu anda lowpass algoritması var ben de çok az bir şekilde waveforma hi-cut yaparak sesi çok az baslaştırıyorum.

  Daha sonra ilk osilatöre ayrı olarak hi-pass filtresi uyguluyorum, ufak bir resonans vererek uygun tınıyı bulmaya çalışıyorum.

  Şimdilik yeter diyelim ve bas davul için hazırlıklara başlayalım,

  Osilatör iki ye geçiyorum, bir çok waveformla bass davul yapabilirsiniz ben burada sine wave i kullacağım, envleopo trampet envlopu ile aynı olacak. Osilatörede ayrı olarak bir filtre uyguluyorum ve bu filtrede low pass filtresi, aradığım sesi bulana kadar tiz frekansları engelliyorum. Daha sonra sesimin pitchini daha da düşürerek daha bir bas sese ulaşıyorum, burada layer 1 in pitchine adsr modülasyonu yaparak sesi duyduğumuz süre içersinde belli bir süreden sonra pitchin giderek düşmesini istiyorum. layer 1 pitchini envlope 2 ile modüle ediyorum.

  Şimdi ritmimizi yazma zamanı, osilatörlerin volume paramatrelerini keyscaller ile modüle edeceğim, ve klavye üzerinde bir alanda birinci osilatörün sesi kapalıyken ikinci osilatörün sesi açık olacak ve 5. oktavdan sonra ise osilatör bir açılıp iki kapanacak, böylelikle iki sesi birbirinden ayrı olarak kullanabileceğim Şimdi sıra Arpejiatörü açıp ritmimizi yazmakta, 4. oktav dosuna bastığımda kick sesini duyuyorum ve 5. oktav do sesinde ise trampet sesini duyuyorum.

  Arpejiatör presetlerinden dinomo yu seçiyorum ve ilk önce steplerimi ayarlıyorum 1/16 lık senkronizasyona ayarlı arpejiatör bu da her bir aralık 16lık notaya denk geliyor demek buna göre bir ritim yazmaya başlıyorum. Burada önemli olan şey 4/4 lük bir ritim yazacaksanız aralık sayımıızın 4 -8 -16- 32 olması ritimleri yazarken buna dikkat etmeliyiz.

  Biraz daha trampet sesimin filtresi ile oynayıp 2. layera geçiyorum

  Burada square waveformunu seçiyorum, osilatörün voices parametresini 3 e getirerek üst üste 3 sesin çalınmasını sağlıyorum daha sonra Synthmaster voices ayarlarından detune spread parametresi ile oynatarak seslerin aralarındaki tune farklarını açıyorum, streo spreadle de sesin paningini dağıtarak daha dolgun bir ses yaratıyorum. şimdi sırada bu sesin de arpejiatörünü açarak bir melodi oluşturmakta.

  Şimdi iki layerı birden açalım seslerin dengesine bakalım, trampetin sesini biraz daha spectrumda belirgin hale getirelim.

  İşte size tek tuşla hem ritim hem de melodi yapabildiğiniz bir ses preseti =D