• İspanya’nın en ünlü cajon markalarından birisi olan De Gregorio markası artık sponsorlarımdan bir tanesi. De gregorio dünya çapında yaptığı cajonlarla bilinen benim de bir çok ürünününü kullandığım bir marka. Prince’nin perküsyonisti Sheila E., The Police’nin davulcusu Stewart Copeland, başta rahmetli Paco de Lucia’nın cajoncusu olamak üzere İspanya’da pek çok ünlüye perküsyon çalan Paquito González, benim perküsyon hayatımda, çalım şeklimde ve kurduğum setuplarda çok önemli bir rol oynayan Marco Fadda ve usta davulculardan Dave Weckl gibi dünya çapında nam salmış De Gregorio artisleri arasında olmak benim için hakikaten inanılmaz ve mutluluk verici bir duygu.

    De Gregorio’nun en çok kullandığım hatta yanımdan ayırmadığım cajonu DG Siroco modeli. Bu modeli kullanmam için pek çok sebep var, bunlardan birincisi portatif bir model, kurulduğu zaman normal cajon boyutlarında olan model, söküldüğü zaman ufacık bir yan çantası oluyor. Cajon kullanıcıları bilir ne kadar çantaları olsa da bir cajonu taşımak ebatlarından ötürü biraz zorlu olabiliyor. Bunun yanında Sirico modelinin sesleri de inanılmaz, (sevdiğim cajon sesleri biraz davulu andırıyor benim bunu ilk başta söylemeliyim), tiz bas ayarı birbirinden keskin, tizleri daha buzzlı (trampetimsi) bir ses verirken basları tok ve hakikaten bas. Bunun yanında DG cajonlarıdan yine Cigano modeli beni çok etkileyen bir cajon çünkü sesi yine çok güzel olmakla beraber fiyat-performansda inanılmaz bir cajon. Cigano ve Calima modelleri pek çok yerli firma cajonlarından bile daha ucuzlar.

    De Gregorio cajonlarına Türkiye’de Zuhal Müzik mağazalarından ulaşabilirsiniz. Zuhal Müzik mağazalarında DG’nin istediğiniz modelini deneyebilir ve ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bana en çok gelen sorulardan bir tanesi de hangi cajonu ve modeli almalıyım oluyor. Benim bu soruya verecek tek bir cevabım var gidin ve cajonları çalın, hoşunuza giden hangi modelse o cajonu alın.