• ”Profesyonelce çalmaya başladığım zaman, dünyanın en hızlı davulunu değil, dinamiklerle çalmaya özen gösterdim. Çalımım merak uyandırıcıydı, nedeni ise ben her zaman daha melodik çalımın içersindeydim.”

  Tekniğin hiç bir zaman davul çalımında ana unsur olmadığını, sadece davulcunun düşüncesini davulun üzerine yansıtmakta bir aracı olduğunun farkına varmış büyük bir üstattı Joe Morello. ”İnsanlar bana gelip, nasıl çaldığımı anladıklarını fakat benim gibi çalamadıklarını söylüyorlar, ben onlara tekniğimi anlamaya çalışmalarının yanlış olduğunu, melodik yaklaşımımı anlamalarını gerektiğini anlatmaya çalışıyorum.” diye anlatıyor üstat bu durumu.

  Joe Morello deyince akla tabi ki Dave Brubeck dörtlüsünün unutulmaz şarkısı ”Take Five” geliyor akla. Bütün zamanların en iyi davul solosu olarak geçiyor Morellonun parçanın içersinde yaptığı solo.

  Ben de bu hafta davul çalışmları bölümünde sizlere Take Five parçasının o ünlü 5/4’lük ritmini sunmak istedim.

  Afiş

   

  Joe Morello’nun çalıştığı gruplar:
  Dave Brubeck
  Paul Desmond
  Marian Mc Partland Trio
  Art Pepper
  Red Norvo
  Gerald Wiggins
  Howard Roberts
  Ben Tucker
  Eugen Wright
  Louis Armstrong
  Dave Lambert
  Jon Hendricks
  Irving Manning
  Herbie Mann
  Earle Warren
  Gerry Mulligan
  Dicky Wells
  John Scofield
  Eddie Gomez
  Milt Hinton
  Jack Six
  Connie Kay
  Phil Woods
  Gary Burton

  Yorum yok

  İlk yorum yazan siz olabilirsiniz.

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>