• Maxwell Lemuel Roach (Ocak 10, 1924 – Ağustos 16, 2007)

  Herhangi bir caz tarihçisine bebop davulculuğunda standartları kim oluşturdu diye soracak olursanız %99.9 Max Roach ismini alırsınız. Bebop sitilini ilk çalan davulcu Mac Roach değildir, bazı araştırmacılar Ride zilini zaman tutma konusunda ana kaynak yapan bu kişinin Kenny Clarke olduğunda hemfikirlerdir, bazıları da tarzın merkezini Chick Webb, Papa Jo Jones ve Sid Catlett’lara kadar kaydırır, fakat hiç şüphesizdir ki Max Roach  bebop çağının en verimli ve en çok hatırlanan davulcusudur. Bu tabi ki çok yakın ilişkilerde olduğu trompetçi Dizzy Gillespie, piyanist Thelonious Monk ve Bud Powell ve saksafoncu Charlie “Yardbird” Parker gibi döneminin usta müzisyenleriyle çok yakından alakalıdır.

  Doğrusu, 1947 ve 1949 yıllarında  Max, Parker la beraber ciddi kayıtlar yaparak (Savoy ve Dial plak şirketleri ile beraber)  bebop’un öncü davulcusu oldu ve yerini sabitledi. Max Roach bu kayıtlarda, küçük caz grubu davulculuğunun  o güne kadar olan bütün tekniklerini kullandı. Süper-gergin tonlamalar, legato ride hissiyatı, senkoplu sol el uygulamaları, beklenmedik bas davullar, konusu olan sololar, hepsi oradaydı.

  Bu tekniklerin hepsi günümüzde hala kullanılıyor ve davulcular hala bunları kullanıyor, fakat Max’ın yaptıklarını önemli ve sürekli kılan bu teknikleri davula nasıl uyguladığımız idi, özellikle de davul soloları.  Örneğin, Max davul üzerindeki melodik olasılıkları ortaya çıkartan ilk davulcu idi ve o 1958 yılında Deeds’den yayınlanan Jodie nin Cha-Cha parçasında  bas davul eşlikli ilk davul soloyu yapan kişi idi.  Artı Max’ın davul solo kompozisyonundaki arayışları ve keşifleri davul soloların müzik formları içerisindeki yerine resmiyet kazandırdı. Bu durum onun çok önemli iki parçası tarafından nüfus buldu: 1966 Drums Unlimited kayıtlarından “Blues for Big Sid” ve “The Drum Also Waltzes”. Daha sonra bu ezgiler rock sanatçıları Bill Bruford, Neil Peart ve Steve Smith tarafından da kullanıldı.

  50’lilerin ortasında trompette Clifford Brown’un olduğu Max co-led orkestrası Max’ın en heyecanlı zamanları idi. Süper-insan tempolarındaki çalımları… Aynı zamanda bu grubun yaptıkları, vamp, tek zamanlı çalımlar, beklenmeyen tempo geçişleri, caz aranjelerinin yeni bir form almasına yardımcı oldu.

  Bundan sonraki 20 yılı aşkın sürecte Amerikanın her tarafında Max Roach’ın hem müzikal hem de politik tutumları etkili oldu. Onun bu süre içerisindeki pek çok albümünde ırksal eşitsizliğe karşı güçlü bir mücade vardı. (örnek olarak 1960 yılında We Insist! Freedom Now Suite). Bu tutum 1978 yılında saksafoncu Anthony Braxton (Birth and Rebirth) ve Archie Shepp (The Long March Pts. 1-2) yaptığı düetlerle beraber serbest doğaçlama stiline ilgi duyana kadar sürdü.  Max Roach aynı zamanda 70’lerde M’Boom ve bir çok çağdaş perküsyon grubuna önderlik etti.

  Bundan sonraki yıllarda kariyeri solo ve düet konserlerle geçti. 1985 yılında Easy Winner, 1986 yılında Bright Moments gibi  birçok standart grubunun ve aynı zamanda kızı Maxine’nin Uptown String Querted’nin kullandığı şarkılar onun Double Qurtet’inde bestelendi.

  Çalışstığı ssannatçılar;

  Charlie Parker
  Dizzy Gillespie
  Miles Davis
  Bud Powell
  Hank Mobley
  Walter Davis
  Franklin Skeete
  Clifford Brown
  Thelonious Monk
  Sonny Rollins
  George Coleman
  Art Davis
  Kenny Dorham
  Ramsey Lewis
  Billy Eckstine
  George Morrow
  Buddy Rich
  Tommy Turrentine
  Julian Priester
  Coleman Hawkins
  Mal Waldron
  Eddie Kahn
  Charlie Mingus
  Cecil Taylor
  Anthony Braxton
  Cecil Bridgewater
  Freddie Waits
  Tyrone Brown
  Greg Jones
  Abraham Shelton
  Ben Webster
  Tommy Potter
  Curly Russell
  J.J. Johnson
  Art Blakey
  Thelonious Monk
  Dizzy Gillespie
  Kenny Dorham
  John Lewis
  Roy Haynes
  Charles Mingus
  Al Haig
  Coleman Hawkins
  Percy Heath
  Oscar Pettiford

  Max Roach

  Kaynakça: http://www.moderndrummer.com/site/2009/12/max-roach-2/  http://www.drummerworld.com/drummers/Max_Roach.html

  1 yorum

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>