• Modern davul çalıgılıcılığının babası kimdir diye soracak olursanız bu Gene Krupa‘dan bakası değildir. Gene Krupa “vurmalı çalıgılar” (traps) zamanla bir araya getirerek günümüzdeki modern davulu meşru hale getimiştir. Müziğin egemen tutuculuğuna karşı davul setini oluşturarak bir devrim yapmıştır.

  Gene Krupa davulculukta bir çok ilkin sahibidir. Bas davulla ilk kayıt yapan, İlk davul soloyu insanlara sunan, 20 tane filmde oynayarak matinalarda idol haline gelen ilk jazz müzisyeni ünvanlarına sahiptir. Ama asıl olarak Gene Krupa davulu arka plandan çıkartarak sahnenin ortasına alan ve davulun jazz müzik içerisinde diğer enstrümanlarla eşit önem kazanmasını sağlayan ve bunun günümüze kadar böyle sürmesini sağlayan kişidir.

  Gene Krupa 15 Ocak 1909 yılında doğdu ve Chicago nun güney kısmından yükseldi. 1915den 1929 a kadar Chicago şehri yenilikçi müziğin ve Jazz müziğinin en iyi enstümantalistlerinin ana şehri idi. Gene Krupa, lokal bir müzik marketin getir-götür işlerine bakarken, davul sayesinde ciddi başarılar sahibi bir müzik adamı haline geldi. İlk davul işini 13 yaşında aldı ve o günden sonra da bu alanda asla işsiz kalmadı.

  Bir çok orkestrada çaldıktan sonra 1935 yılında Gene daha sonra kıtanın en popüler orkestralarından biri olacak olan The “Benny Goodman Orkestası” na katıldı. “Sing sing sing” adlı parçanın davul kayıdı hala bütün zamanların en iyi davul performanslarından birisi olarak anılır.

  Gene Krupa 1938 yılında Goodman orkestrasını bıraktı ve kendi orkestrasını kurdu. 1951 yılında Norman Granz’in prodüktörlüğünü yaptığı ve dönemin en iyi müzisyenlerinin çaldığı “Jazz At The Philharmonic” tur gösteterileri ve kayıtlarının yıldız üyesi haline geldi. 1954 yılında Cozy Cole’un New York da açtığı davul okuluna ortaklık yaptı. İki yıl içinde okul haftada 135-150 öğrenci sayısına ulaştı. Gene‘nin öğrencisi olma ünvanını almak isteyen öğrenciler okula akın etti. 1960 yılında geçirdiği kalp kriziden sonra Gene quartır lar ve triolar üzerine yoğunlaştı. 1967 yılında emekli oldu fakat 3 yıl sonra sahnelere yeniden döndü. Hafızalardaki en son performanslarından biri 1973 yılında  Carnegie Hall’da Benny Goodman, Teddy Wilson ve Lionel Hampton’la verdiği konserdir. Gene Krupa 16 ocak 1973 yılında kan kanserinden hayatını kaybetti. Gene Krupa tartışmasız olarak tarihteki ilk davulcudur. Ve hala bütün dünyada saygıyla anılan bir davucudur.

  Gene Krupa

  Orjinal haber kaynağı: http://www.moderndrummer.com/site/2009/12/gene-krupa/#.UJ0q82_A9zo

  2 yorum

  TCKergin

  Gene Krupa kendi orkestrası ile, 1940 yılında, “Drummin’ Man” adlı parçayı plağa aldı. Bu plak Türkiyede satıldı ve ben de aldım, dinledim. Yıllardan beri de dinliyorum. Big Band müziğinin en güzel parçalarından biridir. Vokalde Irene Daye, trompet solosunda Roy Eldridge ve davulda Gene Krupa , bigband dünyasının en etkili performanslarınadn birini gerçekleştirmişlerdir.

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>