• Buddy Rich günümüzde gelmiş geçmiş en büyük caz davulcuların olarak adlandırılıyor.

  Buddy Rich 30 Eylül 1917 de doğdu ve daha 18 aylıkkenden başladığı davulculuk kariyeri 2 Nisan 1987 ölene kadar tam 70 yıl sürdü. Davula karşı doğuştan yeteneği vardı, hatta kendisinin dediğine göre; resmi olarak ders almamış ve bütün davul çalışmasını da konserlerden konserlere canlı olarak yapmıştı.

  Kariyerine 1937 yılında Joe Marsala ile çalarak başladı ve 2 yıl sonra Tommy Dorsey Band’ a katılarak yüksek bir seviyeye geldi . Buddy Rich daha sonra Dizzy Gillespie, Charlie Ventura ve Louis Armstrong gibi caz’ın en büyük isimleriyle çalıştı. Aynı zamanda  Symphony Of Swing (1939), Ship Ahoy (1942) ve How’s About It (1943) gibi Hollywood filmlerinde yer aldı.

  1960 ve 70 ler boyunca kendi grubuyla turlara katıldı ve Buddy’s Place and Buddy’s Place II adlı iki tane gece kulübü açtı. Sıra dışı mizah anlayışı ile bilinen Buddy Rich, The Tonight Show with Johnny Carson da dahil olmak üzere bir çok talkshow programının gözdesiydi.

  Buddy Rich 1987 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybetti. Uzun yıllar arkaşalığını yapan Frank Sinatra da cenazesindeki isimlerden biri idi.

  Bugün Buddy Rich tarihin en iyi müzisyenlerinden birisi olarak adlandırılıyor. Diğer büyük jazz davulcularından Gene Krupa’dan sonra “dünyanın gelmiş geçmiş nefes alan en büyük davulcusu” olarak kabul ediliyor.

  buddyrich-10b

  Haber kaynağı: Modern Drummer “Buddy Rich: The World’s Greatest Drummer” 

  1 yorum

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>