• Daha 5 aydır conga çalmasına rağmen Yiğit bu işi hemen sahnelere taşıdı, şu anda ODTÜ JAZZ orkestrası ile beraber çalışmakta.

  Yiğit Dedi ki:

  Ruhu beslemek adına iyi bir müzik dinleyicisi olmaya gayret ettim şimdiye dek. Bazı enstrümanlara merak salıp üretim boyutuyla da ilgilenmek istedim. Ama bu istek, sadece bir hevesle başlayıp sonrasında yarım kalan çabalar şeklinde yansıdı hayatıma. Şimdi onların devamını getirmek istemeyi sürdürsem de, yeni ve “süreklilik” kazanacağına inandığım bir uğraşım var; o da perküsyon çalma konusunda kendimi geliştirmek.

   

  İlkokul yıllarında tahta sıralar az çekmedi bizim ritim duygumuzdan. Sınıfça tutulan ritimler, gaza gelişler. Sonrasında bateri çalmak üzerine kurulan hayaller ve alakasız birçok cisimle az buçuk somutlaştırılmaya çalışılan bateriler. Bugüne yaklaştıkça artan Latin müziği sevgisi. Nasıl ki bir tasavvuf müziğini dinlerken belli bir andan sonra tek düze ritim sevilir hale geliyorsa, Latin müziğinin çeşitli örneklerini de dinlerken aynı durumun yaşandığını hissetmem. Ama akılda hep şu düşünce; “altı üstü ritim tutuyorsun sürekli, kolay iş canım”.

   

  “Şimdi değişen ne?” diye sorarsanız, bunun cevabı hem perküsyon çalmanın “ritim tutmanın” ötesinde bir iletişim aracı olduğunu düşünüyor olmam hem de bu aracı kullanmamda Gerçek Hocamın yardımlarıyla istekli adımlar atıyor olmamdır. Büyük bir heyecanla satın aldığım bongoyla evde yapılan pratikler ve Gerçek Hocamın her daim pozitif yaklaşımlarıyla harmanladığı bilgi aktarımlarının gerçekleştiği dersler sayesinde müzik konusuna farklı bir boyuttan bakmaya başladım. Bu gelişim, müziğin üretilmesi noktasında “paylaşım”ın ne kadar önemli olduğunu benim için anlaşılır kıldı ve müzik gruplarında yer alma isteği doğurdu. Hatta müzik gruplarına girdim, ayrı iki canlı performansın parçası oldum.

   

  Perküsyon çalmaya paralel olarak müzik konusuna bakışta yaşadığım değişimlerle ilgili hep birinci tekil şahıs cümleler kurdum. Ama bu cümleleri kurma yolunda bilgi ediniminin gerçekleşmesini sağlayan Gerçek Hocam’la ilgili tek bir cümle kurmam gerekirse; “Sağol varol Hocam!” diye seslenmek isterim 🙂 Umarım, müziğe beslediğiniz sevgiyi yansıtan derslerinizde nice bilgiler edinir ve perküsyon çalma noktasından hareketle nice projelerde “çırağınız” olurum 🙂

   

  Saygılar,

  Karaca Yiğit Pehlivanlı

  Yorum yok

  İlk yorum yazan siz olabilirsiniz.

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>