• Davul(bateri) derslerinde öğrencilerime çalışmalarını tavsiye ettiğim ve de deşifre ile onlara uygulattığım kitaplar:

  -G.L. Stone – Stick Control For The Snare Drummer: Baget hakimiyeti, zaman algılayışı ve koordinasyon için yeni başlayanından ileri seviye bütün davulcuların mutlaka çalısması(hatta defalarca ve diğer metotlarla da kombine ederek) gereken bir metot.

  -G.L. Stone – Accents And Rebounds For Snare Drummer: Aksan ve rebound kontrolu için çalıştığımız bir metod, şiddet dinamik ve gürlük kontrolleri her müsizyen için çok önemli çalışmalardır. Bir davulcunun şiddet kontrolu ve vuruş kalitesi onun davul seviyesini ve müzik içindeki anlatım gücünü belirler. Bu metot bunun için güzel bir başlangıç sağlıyor.

  -Marvin Dahlgren – 4 Way Coordination: Olmazsa olmaz metotlardan bir tanesi daha mutlaka ve mutlaka üzerine ciddi ciddi çalışılmalı. Koordinasyon ve kontrol üzerine çok ciddi bir metot.

  -Ted Reed – Syncopation For The Modern Drummer: Syncopation metodu sınırları olmayan bir metot. Sanki içini sizin dolduracağınız bembeyaz bir sayfa, kitabı göründüğü gibi de bitirebilirisiniz, stick kontrol ve aksan çalışmaları olarak da kullanabilirsiniz, 4 way coordination gücünüzü de artırabilirsiniz kalınız ve hayal gücünüz nereye kadar yeterse…

  – Craig Lauritsen- 1000000 Drum Grooves: Davul için başlangıç ritimlerinin olduğu bir idman kitabı (özellikle idman diyorum çünkü müzikaliteden başlangıç koordinasyonunu güçlendiren bir kitap) bir çok ritim için ön bilgi ve güç geliştiriyor. Kitabın kendi içinde kombinasyonu size ciddi bir ödev çıkartıyor.

  – Cristiano Micalizzi – Enciclopedia Dei Ritmi Per Batteria E Basso: Bu metodu da çok seviyorum(italyanca olmasına rağmen) çünkü genel olarak size tarz ve tür bilgisi veriyor aynı zamanda bas davul ilişkisini öğrencilerin anlaması için iyi bir kaynak oluşturuyor. Metodun arka sayfasında kendi içinde anlattığı türlerin temsilcileri ve de müzisyenlerinin ismi veriliyor ki albümleri alıp dinleyip müzikal birikiminizi ve entelektüalitenizi geliştirmeniz kolaylaşsın…

  -Berklee Practice Method – Drum Set – Get your band together: Başlangıç seviyesi için, metodun içinde 8 tane değişik tarzlara ait playalong var, bu metot sizin tarzlar hakkında bilgi edinmenize, davul ve de diğer ritm section üyelerinin müzik içindeki ilişkileri anlamanıza, groove, aranjman, form ve de doğaçlama kavramlarını daha iyi anlamanıza yarayan bir metot içindeki parçalar da çok fena değiller doğrusu.

  -Dede.Davul Methodu (İlhan Özdeniz): Türkçe bulabileceğiniz tek “adam gibi” davul metodu… İçinde mutlaka işinize yarayacak bişiler vardır, alıp bir göz atmakda fayda var.

  Bu yukarda bahsettiğim kitapların hepsi başlangıç seviyesi öğrenciyi hem yeterli bir seviyeye getirecek kitaplar hem de öğrencinin iyi bir temel atmasına ve müzik içinde ki hakimiyetinin, davul üzerinde daha rahat ve özgür düşünce geliştirmesinin, koordinasyon gelişimin kapılarını açacak kitaplar. (Olmazsa olmazlar belki de)

  Daha ileri sevi için tabiki öğrencinin yeterli bir seviye gelmesi, baget hakimiyetinin gelişmesi, koordinasyonunun kolaylaşması ve ritim birikiminin artması gerekiyor. Bunlar için metot dışı teknikler ve de ciddi çalışma süreleri gerekiyor. Daha ileri bir seviye için aşağıdaki metotlardan da mutlaka yardım alıyorum ama bu metotlar daha zor ve de belli bir birikim isteyen metodlar.

  – Berklee-Rudiments for Drumset: Rudimentler bir davulcunun atak ve solo kabiliyeti için en önemli çalışmalardır. Bu metot rudimentlerin davul seti üzerinde çeşitli dağlımlarını gösteren hoş bir metot.

  – David Garibaldi- Future Sounds: Funk çalışmaları için hoş kitaplardan bir tanesi.

  -Dante Agostini- metode batteria, Preparacion a las lecturas a primera vista, Solfeggio Ritmico: Uzun bir kitap serisi kolaydan zora doğru giden bir seri. Hem Ritmik solfej için, hem rudimentsel düşünce için, hem koordinasyon için, hem baget hakimiyeti dinamik ve de şiddet kontrolü için gerekli metotlardan. Mutlaka bakılmalı…

  -Dom Famularo – It’s Your Move – Motions and Emotions: Motivasyon ve de baget tekniği için hoş bir metod. Koordinasyon çalışmaları da fena değil.

  -Gary Chester-New Breed I-II: Mutlaka ve de mutlakalardan Koordinasyon ve de ritim kabiliyeti ve de rahatlı için çalışılması gereken bir metot.

  -Gavin Harrison – Rhytmic Illusions: Ritim ve ölçü üzerinde gücünüzü tavana çıkaracak ritim algılayışınızı yeniden inşa edecek bir metod.

  – Horacio El Negro – Conversations in Clave: Latin çalışmaları için çok ciddi bir metot, latin perküsyonunu davul setinize dağıtmanızı sağlarken iyi bir koordinasyon ve de zaman algısı geliştiricisi.

  – Jim Chapin – Advanced Techniques For The Modern Drummer: Jazz ritimleri üzerine bir kitap mutlakalardan ama bu kitaba başlamadan önce swig ziller üzerine trampet üzerinde syncopation çalıştırmayı daha çok seviyorum. Daha sonra bu metoda geçtiğimizde öğrencilerim daha rahat ediyolar.

  Genel olarak bir çok metot ve teknik doküman var tabi ki öğrenci sadece bu metodik çalışmalarla baş başa bırakılmamalı, davul eğitimi sırasında mutlaka parça çalımları ile müzik içinde öğrenciye bir yer edindirilmeli ve kimlik kazandırılmalı, aynı zamanda metotlar içinde kolay bulmaya alışmış bir öğrenci oluşturulmamalı çünkü müzik müzik içinde öğrenilir bu arayış öğrenciye her şeyden önce öğretilmeli ve araştırmaya aç ve de meraklı sorgucu bir davulcu yaratılmaya çalışılmalıdır. Öğrencinin en büyük öğretmeni yine kendisi olmalıdır. Yine de yukarıdaki metotlar çalışmaya ve araştırmaya açık biri için epey bir yol demektir ve ciddi bir davulcu oluşumunu sağlayan metotlardır.

  Derslerim hakkında daha fazla bilgi almak için bana mail atabilirsiniz ya da davul derslerimi verdiğim Özdem Müzik dershanesine ulaşabilirsiniz.

  2 yorum

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>