• TUTUŞ: Baget tutuşu olarak aslında 3 teknikten bahsedebiliriz.

  1- Fransız tutuşu

  2- Alman tutuşu

  3- Geleneksel tutuş

  Bu tutuşlardan Fransız ve Alman tutuşları eşleşmiş tutuş olarak adlandırılır (iki elin birbirine eş olduğu birbiri gibi göründüğü tutuş)

  Geleneksel tutuşta ise bando trampetçilerinin tutuşları göz önüne getirilebilir ki tutuş da zaten şeklini buradan alır.

  Bu üç tutuşda bir çok davulcu tarafından benimsenmiş tutuşlardır ve temel olarak farklı kas gruplarına ve de çalım tarzlarına sahip olsalar da birbirlerine karşı çok fazla üstünlükleri ya da dezavantajları yoktur. Seçim meselesi ya da alışma tarzı diyebiliriz ve çoğu davulcu da bu tekniklerin birkaçını ya da hepisini birden kullanır.

  Burada birinci olarak kendi tekniğim de olan Alman Tutuşunu anlatacağım ve de bunu anlatırken çok sevdiğim davulculardan biri olan Dom Famularo’nun ” It’s Your Move – Motions and Emotions” kitabından resimlerden alıntı yapacağım.

  Alman Tutuşu (German Matched Grip)

  Bütün tutuşlardaki ilk hedef rahatlık ve de kas gruplarına uyumluluktur. Alman tekniği bu tutuşlar arasında bileklerin kullanımının ön planda olduğu bir tekniktir. Bilek kullanımınn ön planda olmasını sağlamak için burada ilk dikkat etmemiz gereken şey bileklerin tam kullanımıdır, çoğu kişi bunu yapmaya çalışırken bileklerini yana doğru kıvırır ve de bileğin asıl hareket alanının dışında bir hareket benimser. Burada dikkat etmemiz gereken şey avuç içlerimizin yere bakıyor olmasıdır.

  Baget tutuşu baş parmak ve de işaret parmağından başlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey baş parmağın çok fazla sıkılmaması ve de kullanımda olmamasıdır. Baş parmak sadece bageti tutmalıdır. Baş parmağın iç etli kısmı bagetin üzerinde olmalı aynı seviyede işaret parmağının ilk boğumu (kontrol tutuşu -control grip) ya da ikinci boğumu (güç tutuşu – power grip) olamlıdır. Baget elin içinde ne çok sıkı olmalı ne de çok serbest olmalıdır. Tamen rahat olunmalıdır.

  Yanlardan görünüş:

  Diğer parmaklar bagetin üzerine konulmalıdır. Yine burada önemli olan bageti tutan parmaklar dışındakiler bageti ne çok sıkı tutmalı ne de serbest bırakmalıdırlar. ileri seviyelerde bu parmakları aktif olarak kullanacağız ama başlangıçta tutuşta bileklerimizi kuvvetlendirmek için bu parmaklar sadece süspansiyon görevi görecekler; baget elin içinde serbest dolaşmayacak ama rahat ve kontrollü bir tutuş olacak.

  Yandan görünüş: Kontrol Tutuşu (Control Grip)

  Üstten görünüş:

  Alman tekniğinde (ve tabi diğer bütün tekniklerde) aslolan rahatlıktır. Vuruş yaparken kollarımız da ve eklemlerimiz ve de dirseğimiz (asla vücuddan yapay bir şekilde ve kasılmış bir şekilde uzak olmamalıdır. Normal dururken nasıl duruyosa aynen öle olmalı) rahat bir şekilde durmalıdır. Önemli noktalara değinirsek.

  Başlangıç için

  1- Tutuş çok rahat ve doğal olmalı.

  2- Avuçiçi yere bakmalı.

  3- Baget elin içinde kontrolsüz serbest dolaşmamlı.

  4- Vuruşlar koldan ya da omuzdan değil mutlaka bilekten yapılmalı. (Mümkünse başlarda 90 dereceye kadar kaldırılıp indirilerek çalışmalar öle gerçekleştirilmeli.)

  5- Baget uçları tepe noktasından eşit yükseklikten ve eşit hızla inmeli.

  6- Yüzeye baget uçları ile vurulmalıdır.

  Resimler: Dom Famularo – It’s Your Move – Motions and Emotions

  2 yorum

  Cevap Yaz

  Buradaki HTML tag ve özeliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>